Čemu se vyhnout při rekonstrukci?

Renovovat bydlení, to je pořádný stres. Toto jsou 4 největší chyby, které můžete udělat!

Neberte si toho na bedra příliš mnoho

Když se projdete svým bytem či domem, najdete mnoho věcí, které je třeba opravit, upravit nebo dokonce potřebují kompletní předělávku. Avšak pozor, ideální je, pokud budete postupovat pěkně po pořádku, jeden projekt za druhým, jinak skončíte s totálně "rozbombardovaným" bydlením a ukončení prací bude stále v nedohlednu. Časem se mine nejen vaše energie, ale i peníze.
kabelka na stole

Svépomocná renovace?

Jdete do toho na vlastní pěst? Tleskáme vám, pokud už máte nějaké ty zkušenosti s předělávkami nebo patříte mezi šikovné kutily. Jinak je to však rozhodně špatný nápad. Ačkoliv různé televizní show nabízejí iluzi, že předělávku zvládne prakticky každý (pokud si podívá na jedno či dvě videa na youtube), není to tak. Chybět vám mohou základní znalosti, profesionální nástroje a hlavně dovednosti. Netvrdíme, že se vám to nepodaří. Některých omylů však můžete litovat ještě dlouhou dobu, nebo se vám nakonec celá předělávka prodraží.

Počítáte s nejnižším odhadem rozpočtu

Oslovili jste více firem či mistrů a vybrali jste si nejnižší nabídku? Může v tom být háček. Možná ušetříte na materiálech, možná na kvalitě práce. Nebo váš rozpočet zatím nepočítá se skrytými náklady, které se objeví během prací. Nakonec zjistíte, že jste zaplatili více, než jste chtěli a výsledek tomu nemusí ani zdaleka odpovídat. Volte střídmý rozpočet a vždy vše konzultujte. Nenajímejte si mistra, který mluví jen o tom, co se nedá udělat. Naopak dobrý odborník vám nabídne několik možností, jak by se daly vaše plány zrealizovat.
schody do podkroví

Počítejte s nečekaným

Je jasné, že předělávky jen málokdy jdou zcela podle plánu. Proto by vás nemělo zaskočit, když se původní rozpočet mírně navýší nebo práce časově prodlouží. Je vhodné si ponechat finanční rezervu 10–15 % na extra výdaje. Také je potřeba raději počítat s několika dny navíc, budete tak méně pod tlakem.