Ideální dovolená je jednoznačně na Jadranu

Rozkládá se mezi Balkánským a Apeninským poloostrovem, od Otrantské úžiny na jihovýchodě do Terstského zálivu na severozápadě a zasahuje daleko do evropské pevniny. Jeho průměrná šířka je 177 km, a délka 783 km.
V severní části je mělké, v jižní naopak.
Teplota moře se v letním období pohybuje mezi 23-27°C. Teplotní rozdíl mezi mořem na jihu a severu je nepatrný.
V Itálii je k Jaderskému moři přístup ze tří regionů. Na severu je Friuli a Veneto, níže Emilia-Romagna a nejníže Marche.
Vzhledem k tomu, že do Itálie je možné od nás dojet autem, je mnoho rodin, co tuto možnost vítá raději, než trmácení autobusem, nebo letadlem.
hvězdice a písek
Ideální dovolená začne tím, že se ubytujete u pobřeží, odkud se můžete vydávat na výlety. Nejoblíbenějším a nejatraktivnějším místem jsou bezesporuBenátky, kde se lodí můžete svézt po Velkém kanálu (Canal Grande), ale také prohlédnout si spoustu památek. Například baziliku sv. Marka, nebo Dóžecí palác.
Jezero Lago di Garda, nabízí nádherné vodní scenérie.
Jestli ale toužíte po sportovním vyžití, můžete si zahrát plážový volejbal, nebo tenis, nebo si odpočinete při svém oblíbeném joggingu, když poběžíte podél pobřeží.
Ale ani místní restaurace nezaostávají, co se pestrosti nabídky týká. Ochutnejte nějakou místní specialitu.

Podle statistického úřadu se do Chorvatska k Jadranu se ročně vypraví kolem osmi set tisíc Čechů. No, to už je něco. Důvodem je slušný poměr mezi cenou a tím, co nám Chorvatsko nabízí. Možná ale máme jen pro tuto oblast slabost. Češi sem totiž jezdí už od konce 19. století.
Zájezdy měly za cíl poznávání, ale také posilování slovanské vzájemnosti. Účastníci zájezdů o svých zážitcích po návratu domů psali do českých novin a tím lákali další cestovatele.

Novalja vznikla jako přístav kousek od města Cissy, které byl zničené zemětřesením ve 4. století. Leží v severozápadní části ostrova Pag v krásné zátoce. Navštivte Kostel sv. Kateřiny, o kterém se doklady zmiňují už roku 1459, Baziliku sv. Marie, která je největší apsidou v oblasti, nebo kostel sv. Martina, o němž se první zmínka datuje do roku 1382.
Ve městěPag se už po několik století věnují výrobě krajek. Šijí se jehlou a vznikly v době renesance. Je to pracná a zdlouhavá práce, která vyžaduje přesné oko, klidné ruce a hodně trpělivosti.
ryby pod vodou
MěstoKorčula leží na stejnojmenném ostrově. Zcela vás pohltí kouzelná atmosféra kamenných uliček a rádi se ubytujete v apartmánech u krásných pláží, které často leží pár metrů od moře.
Nemusíte mít strach, že si neužijete řádný noční život. Městu Hvar se říká město, které nikdy nespí. Z nočních barů je nejznámější Carpe Diem Hvar a najdete ho na Rivě.
V blízkosti hotelu Amfora stojístarý dřevěný bar Hula Hula. Podávají se tu vynikající koktejly a dobré jídlo.
Kdo stráví dovolenou na Jadranu, rád se vrací a poznává nová místa, nebo jezdí na svá oblíbená. Odpočívejte, užívejte a buďte tu jako doma.