Jak na pěstování bylinek?

Správný výběr substrátu

Na předpěstování bylinek je vhodný lehký substrát určený na předpěstování – vysévání a rozmnožování rostlin. Pokud chcete ušetřit a vysít do toho loňského nebo do substrátu určeného k pěstování muškátů či zeleniny v nádobách, zadržte. Právě složení substrátu určeného na vysévání rostlin zajistí, že semena začnou vzcházet rovnoměrně, budou zdravé a kompaktní. Jemné složení, lehká struktura a vhodná práce substrátu se závlahou jsou v prvních dnech pěstování skutečně důležité.
rostlinky na dlani

Jak na to?

Připravte si vhodné nádoby na předpěstování, mělké s otvory ve spodní části, přes které může vytéci přebytečná závlaha a substrát nebude přemokřený. Pokud používáte nádoby či skleníky z minulé sezóny, důkladně je umyjte v teplé vodě s trochou saponátu, zničíte tak zárodky škůdců a chorob, které se v nich mohly usadit. Do suché nádoby nasypte substrát a jemně ho rukou upěchujte. Rovnoměrně vysejte semena, zasypte tenkou vrstvou zeminy, pokropte rozprašovačem a přikryjte fólií nebo sklem. Pokud máte k dispozici malý bytový skleník, je to ještě lepší řešení. Nezapomeňte je však pravidelně, jednou za den větrat, aby nezplesnivěly.
bylinky a citrusy

Vhodné místo

Bylinky potřebují na zdravý růst teplo a světlo. Vysetá semena pěstujte na okenním parapetu, vyhněte se však místům s přímým působením zdroje tepla – například radiátoru. Rostliny potřebují přirozené střídání teplot.  Podobně jako předpěstovávanou zeleninu, i bylinky musíte pravidelně zalévat a později sjednotit mladé rostliny.

Předpěstované bylinky se do záhonů vysazují až po 15. květnu. Některé druhy určené k přímému výsevu můžete vysít už v březnu, při vhodných podmínkách. Abyste se těšili z bohaté a voňavé úrody, potřebují vhodné stanoviště tj.  slunečné a teplé. Pouze tak se v nich budou v dostatečném množství tvořit aromatické silice. Důležitá je i vhodná půda. Pokud máte na zahradě půdu těžkou a jílovitou, bylinky pěstujte v nádobách ve speciálních substrátech určených na bylinky nebo si vybudujte vyvýšené záhony. Bylinky mají nejraději běžnou hlinitou půdu, některé druhy jako šalvěj, heřmánek či tymián lehčí půdu s vyšším obsahem písku.