Zamezte tomu, aby bylo vaše dítě vystavené šikaně

Bohužel to není ani dobou, ani změnou životní etapy, kdy se dítě ocitá v kolektivu, ale jednoduše dětmi, které se také snaží nějakým způsobem pořád projevovat. Pokud máte strach nebo podezření, že je vaše dítě vystavené šikaně jiných dětí, je to pravděpodobně z toho důvodu, že se to od pradávna stává poměrně často. Volba vždy padne na slabšího jedince, proto buďte rodičem, který za všech okolností pomůže svému dítěti s takovým problémem.
plačící dívka

I způsob výchovy z něho dělá snadný terč

Bezesporu se usilujete o to, abyste svému dítěti dali co nejlepší péči a nejvíce poznatků o správném vychování, aby mu to bylo jen přínosem. Může se zdát, že na první pohled přísná výchova udělá z vašeho dítěte disciplinované dítě, ale někdy se stane právě přesný opak.

Jestli své dítě pořád jen napomínáte, křičíte na něho a vše mu zakazujete, může se časem uzavřít do sebe a mít v sobě strach cokoliv udělat nebo vůbec říct. I nepřiměřené chování rodičů v obyčejných situací má za následek to, že je dítě časem vystavené nátlaku jiných dětí. Neberte mu proto možnost, aby se někdy projevilo.
šikana holčičky

Jak se situaci postavit čelem a řešit ji?

Pokud už takovému problému čelíte, musíte udělat jen jedno – poprat se s ním a důkladně ho vyřešit.


1.     Promluvte si s vašim dítětem a dejte mu najevo, že jste tady pro něho a chcete vědět o všem, co se v jeho životě děje. Jedině tak, mu můžete pomoct.


2.     Řešte to s učitelem a v neposlední řadě i ředitelem školy, že se naskytl problém, který se týká i školského zařízení. Vaše dítě má být ve škole v bezpečí a pod dohledem, takže by se tak mělo i cítit.


3.     Promluvte si s rodiči a dětmi zúčastněných! Není na místě ignorovat hlavní stranu toho, odkud vítr fouká. Dejte jim najevo, že to tolerovat nebudete a fakt, že by měli udělat nějaké opatření, aby se to už neopakovalo.


4.      Dodejte vašemu dítěti sebevědomí! Nejdůležitější věc, která je potřeba pro zdravé a hodnotné dospívání je sebevědomí. Jestli ho vaše dítě postrádá, je načase mu ho dodat a motivovat ho k tomu, že si ho ceníte a milujete nadevše už jen proto, jaká silná osobnost je!